سازه فضاکار

سازه فضاکار

سازه فضاکار یک ساختار سخت ، محکم و سبک است که از اهرم های متصل به یک الگوی هندسی ساخته شده است.

سازه فضاکار از محبوبیت فزاینده ای در چند دهه اخیر برخوردار شده  و از دلایل آن می توان به طراحی متنوع و استفاده بهینه از فضاهای تحت پوشش ، به دلیل ساختار بدون ستون های زائد می باشد.

این نوع سازه  دارای طراحی سه بعدی می باشد که از وزن بسیار سبک برخوردار است و لازم به ذکر است که وزن کم آن نه تنها از توانایی این سازه در نگهداری بار سنگین ، کم نکرده بلکه نوع ساختار آن موجب شده که وزن بیشتری را نسبت به سازه های مشابه (مانند سوله) تحمل کند و از امتیاز مقاومت ۱۰۰ درصدی در برابر زلزله برخوردا شده است.

این نوع سازه میتواند در یک شکل مسطح ، منحنی و یا ترکیبی از هر دو را طراحی کرد که به دلیل انعطاف بسیار بالا در اجرا توسط سازه فضاکار ، دست طراحان سازه فضایی بسیار باز می بیاشد که این امر توانایی تحمل بار توسط سازه را تضمین می کند.

از دلایل دیگر محبوبیت  سازه فضاکار ، داشتن دهانه باز و به دلخواه از نظر سایز و همچنین از نظر تعداد آن می باشد. شما میتوانید اندازه دهانه ورودی و خروجی را  تعیین کنید و تعدا این دهانه ها را سفارش دهید و هیچ محدودیتی در این موارد ندارید.

موارد استفاده از این گونه سازه ها بسیار زیاد می باشد که می توان برای آشنایی بیشتر به مواردی مانند پروژه های گنبد های سیلوهای ذخیره سازی ذغال سنگ و سیمان و شکر، ورزشگاه ها ، فرودگاه ها ، مراکز خرید ، پلهای عابر پیاده اشاره که که از زیبایی و عمر طولانی تری نسبت به دیگر سازه ها برخوردار هستند.

از دیگر موارد میتوان به اسیتگاه های راه آهن و مترو ، پوشش های استخرهای شنا ، دروازه های ورودی و خروجی امنیتی ، پوشش های جایگاه های سوخت رسانی ، نام برد.

تماس باما

مطالب مشابه